Šiais laikais, atrodo, visi žmonės moka užsienio kalbas, o anglų kalbos kursai Vilniuje galėtų būti naudingi tik sunkiai besimokantiems moksleiviams, besiruošiant egzaminams. Tačiau iš tiesų su kalbos barjerais susiduria ir suaugę žmonės. Kalbamės su vienos užsienio kalbų mokyklos mokytoja ir prašome papasakoti, kaip viskas einasi tokiame darbe.
Kokie suaugę žmonės ir dėl kokių priežasčių pas jus ateina? Kaip tai susiję su emigracija?
Sakyčiau, į užsienio kalbos kursus tikrai labai dažnai ateina emigrantai – būsimi arba esami. Ir kalba eitų ne tik apie anglų kalbos kursus Vilniuje, bet ir apie įvairiausias kitas kalbas. Nes ir su kitomis kalbomis galima sau pasidaryti nemažai darbų. Tad kokie tie anglų kalbos kursai? Jie gali būti ir labai intensyvūs, ir paprastesni. Tačiau visgi svarbu pasakyti, kad suaugusiųjų grupėse dažnai mokomasi kalbos dėl geresnio gyvenimo.
Kokie tai emigrantai, kur jie keliaus?
Vieni yra tiesiog užsieniečiai, kurie atkeliavo į Lietuvą ir čia nori gyventi. Tiems reikia visokių kalbos kursų, ne tik anglų kalbos, bet ir, pavyzdžiui, lietuvių kalbos. Kas atveda tokius emigrantus į mūsų šalį? Labai daug įvairių ir skirtingų dalykų. Tai gali būti ir meilės emigracija, ir emigracija, kada tikimasi geresnio gyvenimo (jeigu atkeliauja iš Trečiojo pasaulio valstybių) ir kitokie atvejai.
O iš lietuvių pusės?
O lietuvių tarpe tikrai labai populiaru vis dar yra anglų kalbos kursai, taip pat norvegų, danų, švedų, olandų bei vokiečių. Turbūt čia tos emigracijos kryptys, kuriomis dažniausiai išsisklaido mūsiškiai po visą pasaulį. Aš dažnai žiūriu laidą „Emigrantai“ ir galvoju, kad tai nėra laida apie kažkaip marginaliai gyvenančius žmones, kad tai laida apie labai normalius žmones, tokius, kokius mes visi pažįstame, apie mūsų labai didelę dalį. Kad turėtų būti ne tik ta laida, bet ir jų receptai, jų pramogų šou, jų pokalbių laidos studijoje. Nors žinoma reportažus parengti lengviau, kadangi reikia ir toliau nukeliauti.
Kaip sekasi lietuviams mokytis užsienio kalbų?
Suaugę labai visada stengiasi. Juos motyvuoja tai, kad jie žino, kam tos kalbos reikia. Jiems būna įgrisęs toks gyvenimas, kokį gyvena dabar, todėl jie stengiasi surasti geresnį išgyvenimo būdą, jiems ta emigracija tampa būtina, tarsi išsigelbėjimas. Dėl to kiekvienas nori geriau pasiruošti ir išmokti užsienio kalbą. Moksleiviai kartais būna mažiau motyvuoti, nes jie tiesiog šiaip mokosi tik dėl pažymio.